Historia

Początki klubu sięgają wczesnych lat dziewięćdziesiątych. Wtedy to młody Judoka, Mariusz Linke stawiał swoje pierwsze kroki jako instruktor. Wraz z nim trenowali jego brat, Maciej Linke, o raz przyjaciele, Piotr Bagiński i Robert Siedziako. Zaczęło się uwidaczniać zainteresowanie całej czwórki pojedynkami Vale Tudo oraz koncepcją walki w parterze. To zainteresowanie zaowocowało nawiązaniem współpracy z Karolem Matuszczakiem z Poznania, który jako pierwszy sprowadził do Polski i nauczał technik Brazylijskiego jiu-jitsu. Ten system przypadł zawodnikom ze Szczecina do gustu, ponieważ był niezwykle skuteczny i opierał się na podobnych zasadach jak ich główna dyscyplina, Judo. Z początku były staże i weekendowe wyjazdy treningowe. Z czasem szczecinianie zaczęli coraz częściej brać udział w obozach organizowanych przez Karola Matuszczaka.

Obóz z Royem Harrisem
Obóz z Royem Harrisem

Przełomowym etapem było zaproszenie przez niego do Polski Roya Harrisa. W międzyczasie w Szczecinie powoli rosło zainteresowanie nową sztuką walki dlatego też Mariusz Linke, Piotr Bagiński Robert Siedziako i Maciej Linke postanowili zacząć prowadzić treningi dla zainteresowanych. Miejscem, gdzie odbywały się zajęcia była sala szczecińskiej sekcji Judo, „Bushido Morus”. Klub prowadzony przez czwórkę instruktorów nie miał jeszcze wtedy nazwy, był jedynie miejscem rozwijania wspólnych zainteresowań. Jednakże wzrost popularności Bjj, a co za tym idzie napływ nowych uczniów zmusiły prowadzących do ujęcia luźnych grup w bardziej spójne ramy. I dokładnie wtedy narodził się pomysł zawiązania klubu. Nazwę Berserker’s Team wymyślił Piotr Bagiński.

Seminarium z Macaco
Seminarium z Macaco

Berserkerzy to według legend ludzie, mający zdolność wpadania w szał bitewny, podczas którego nie czują bólu ani strachu. Nazwa miała odzwierciedlać zapał i wolę walki zawodników ze Szczecina. Klub cały czas rozrastał się, przewinęła się przezeń duża liczba ćwiczących aż w pewnym momencie okazało się, że mała salka „Bushido Morus” nie jest w stanie wszystkich trenujących pomieścić. Rozpoczęły się gorączkowe poszukiwania nowego lokum. Trafionym pomysłem okazał się zaadoptowany do tego celu były magazyn, mieszczący się na ulicy Szerokiej 63. Zawodnicy ze Szczecina odnoszą wiele sukcesów w zawodach w Polsce, jak i poza granicami kraju. Berserker’s Team Szczecin został włączony w poczet akademii Macaco Gold Team, stając się jednoczesnie jedyną jej filią poza Brazylią. Niestety „wszystko co piękne kiedyś się kończy”. Dnia 01.06.04 Mariusz Linke wraz z bratem Maćkiem odeszli z Berserker’s Team i założyli Linke Gold Team.

Seminarium z Felipe Costa
Seminarium z Felipe Costa

Rozstanie to było wielką stratą dla szczecińskiego Bjj. Od tamtej pory Berserkerzy trenują jeszcze ciężej i odnoszą wiele sukcesów indywidualnych oraz drużynowych na arenie międzynarodowej i krajowej. Berserker’s Team to między innymi dwukrotny Mistrz Polski w Bjj oraz Mistrz Polski w Submission Wrestling. Obecnie nauczycielem i opiekunem Berserker’s Team jest wielokrotny medalista Mistrzostw Świata w Bjj (Mundial) – Felipe Costa.